Poskytování služeb v oblasti účetnictví a daní je záležitost velké vzájemné důvěry. Patrně nesvěříte své finanční informace a daňové přiznání komukoliv a patrně ani cenový faktor nebude jediným rozhodovacím kritériem pro výběr účetního. Na trhu existuje spousta účetních, kteří nabízí kvalitní služby. Existuje však i spousta těch, u kterých je lepší být na pozoru.

Připravili jsme pro Tebe 5 základních otázek, kterými lze jednoduše „odfiltrovat“ skutečně dobrého účetního.

1. Má můj účetní pojištění odpovědnosti za škodu?

J. W. Goethe jednou řekl, že „kdyby člověk měl číst všechny zákony, neměl by čas je porušovat.“ Toto samozřejmě platí i v účetnictví a daních. Nikdo není neomylný, ani sebelepší účetní či daňový poradce, a člověk není stroj. Navíc zákony v oblasti účetnictví a daní se neustále mění a o jejich výkladu se přou často i přední odborníci. Ani sebelepší účetní tedy nedokáže 100 % eliminovat riziko penalizace ze strany finančního úřadu či jiných státních institucí.

Existuje však účinná ochrana, kterou je profesní pojištění odpovědnosti účetního, ze kterého se hradí potenciální penalizace ze strany finančního úřadu a státních institucí. Aby pojištění bylo účinné, je nutné mít zpravidla uzavřenou smlouvu mezi účetním a jeho klientem.

Máš uzavřenou smlouvu se svým účetním? Má Tvůj účetní profesní pojištění odpovědnosti za škodu? Do jaké výše kryje toto pojištění případné penalizace?

2. Zpracovává můj účetní mé účetnictví průběžně, nebo až na poslední chvíli?

Víte v polovině roku průběžnou daňovou povinnost? Nebo Ti takovéto informace sděluje účetní až po skončení roku? Pokud se dozvím daňovou povinnost či průměrnou marže v polovině roku, tak na to dokážu ještě v průběhu roku zareagovat. Ale v únoru po skončení roku už s tím asi nic nenadělám a tedy zaplatím daně takové, jak mi účetní sdělí. Myslím si, že v případě, že se dozvím informace z účetnictví v polovině roku, dokážu na dani ušetřit nemalé peníze. Bez včasných informací nedokážu skutečně řídit své finance.

3. Dokáže můj účetní skutečně odpovědět na mé otázky?

  • Kdyby teď skončil rok, kolik bych zaplatil na dani?
  • A kolik bych musel doplácet na sociální a zdravotním pojištění?
  • Jak velké mohu mít ještě příjmy, abych nemusel doplácet sociální pojištění?
  • Kolik je moje průměrná měsíční marže?

Toto jsou otázky, které prakticky každého podnikatele zajímají. A nejen tyto, i mnohem více informací. Dokáže Tvůj účetní na takovéto otázky odpovědět? Anebo očekáváš od účetního raději, že s Tebou vůbec nebude v kontaktu? Já bych bez finančních informací z účetnictví podnikat nedovedl.

4. Řeší můj účetní problémy nebo je příčinou problému?

Zkus jednoduché cvičení při svém rozhovoru s účetním. Zkus si spočítat, kolikrát za půlhodinové či hodinové sezení s účetním řekne slovo „problém“. Kolikrát více se slovo „problém“ ve slovníku účetního vyskytuje v poměru k počtu navržených řešení „problémů“, se kterými přijdete Vy? Tohle není ezoterie. Pokud Tvůj účetní je „nalazen“ na vlnu „problémů“, pak je pravděpodobně příčinou těchto, nežli jejich řešitelem. Ne nadarmo se říká, že „účetní je člověk, který řeší problém, o kterém nevíte, způsobem, kterému nerozumíte“. Čekáš od svého účetního pouze toto? Nebo čekáš víc?

5. Jedná můj účetní aktivně?

Opět si polož otázku. Kolikrát za poslední půlrok přišel Tvůj účetní s tím, že má nějaký problém, který potřebuje řešit? A kolikrát přišel s návrhem na to, jak ušetřit na dani? Jak něco dělat více „legálně“? Jak najít nového obchodního partnera? Jak uspořit provozní náklady? Pokud účetní za Tebou s návrhy vůbec nechodí, tak je možné, že nejedná „v Tvém zájmu“ a je spíše v pasivní roli, nežli v roli aktivní.

Dobrá rada nad zlato: Jak změním účetního?

Pokud ses rozhodl pro změnu účetního, pak nejtěžším krokem je najít jiného „dobrého účetního“. Pokud takového účetního najdeš, pak změna účetního nestojí více „byrokracie“ než čtyři podpisy. A navíc v období na přelomu roku (od prosince do konce února) na to není lepší doba!

 

Autor článku: Tomáš Buchwaldek
(http://nastejnelodi.cz/)