Jsi drobný živnostník, neplátce DPH, který fakturuje se zahraničím? Stačí, aby sis kupoval reklamy na Facebooku. Katka pro Tebe sepsala podrobný návod, jak je to s DPH a kdy se musíš registrovat jako identifikovaná osoba.



Fakturaci se zahraničím řeší nejčastěji drobní živnostníci, neplátci DPH, podnikající v marketingu či jako programátoři s obratem do 1 milionu korun. Stačí, aby nakoupili reklamu na Facebooku, Google Ads nebo třeba kredit na Skype. V takovém případě se musí do 15 dnů registrovat. Co s tím?

Obchod se světem

Pokud vystavuješ fakturu (tedy prodáváš své služby) někomu, kdo sídlí mimo členské státy Evropské unie, je režim fakturace stejný, jako by fakturace byla uskutečněna v Česku pro „běžného“ občana nebo neplátce DPH (v Česku).

Pokud naopak z třetích zemí nakupuješ bez DPH, musíš se stát identifikovanou osobou a DPH v Česku zaplatit. V takovém případě ale nemáš nárok na odpočet z DPH.

Obchod v rámci Evropské unie

Pokud prodáváš své služby podnikateli sídlícímu v některém z členských států Evropské unie, stáváš se identifikovanou osobou a za dané daňové období musíš podat přiznání k DPH a také souhrnné hlášení. Pokud se však jedná o neplátce DPH, stačí Ti, když si pohlídáš, aby Tvůj obrat za po sobě jdoucích 12 měsíců nepřekročil 1 milion korun.

Při nákupu služeb od podnikatelů z Evropské unie se taktéž stáváš identifikovanou osobou a musíš z této transakce v Česku zaplatit DPH. Pokud však nakupuješ od neplátce DPH, platí zde stejný režim jako v Česku – tedy fakturace bude bez DPH.

Identifikovaná osoba vs. plátce DPH

Pokud Ti vznikla povinnost registrovat se (stát se identifikovanou osobou), ale Tvůj roční obrat ještě nepřekročil 1 milion korun, můžeš si vybrat, zda se staneš „jen“ identifikovanou osobou, nebo rovnou plátcem DPH.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že jako identifikovaná osoba vystupuješ ve státech Evropské unie jako plátce DPH, ale na území České republiky jsi stále považován za neplátce DPH. Plátce DPH se však chová jako plátce DPH jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Má však možnost si DPH od svých nákupů odečíst (má nárok na odpočet z DPH).

Stát se plátcem DPH, nebo ne?

Stát se plátcem DPH má několik výhod a nevýhod. Zřejmě největší výhodou je možnost krátkodobého profinancování z cizích peněz. Kromě toho můžeš zvýšit vlastní zisk, pokud prodáváš a nakupuješ hlavně od dalších plátců DPH.

Na druhou stranu „plátcovství“ DPH znamená vyšší administrativní zátěž pro podnikatele. Pokud jsou Tví klienti především neplátci DPH, zvýší se jim náklady za služby od Tebe odebírané. V podstatě se jim najednou zvýší cena o 21 %.

Autor článku: Kateřina Davidová
(http://nastejnelodi.cz/)