Jaký fakturační systém je pro Tebe ten pravý? Lucia Janáčiková srovnala čtyři nejpoužívanější fakturační systémy na našem trhu a poradí Ti, který si vybrat.mPOHODA je jednoduchý fakturační systém vhodný především pro malé podnikatele. Jeho velkou výhodou je fakt, že je bez ohledu na množství vydaných faktur zcela zdarma. Na druhou stranu nenabízí žádné možnosti automatizace nebo vystavování faktur v cizí měně.

Vystavování faktur zdarma nabízí také Fakturoid nebo iDoklad, ale pouze do počtu pěti faktur měsíčně a taktéž bez podpory pokročilých funkcí jako v placených variantách těchto systémů.

Fakturoid se v placené variantě pohybuje od 160 do 640 Kč měsíčně. V rámci všech tarifů dostaneš vystavování faktur v cizí měně, automatické zasílání upomínek, párování plateb s účtem a nahrávání dalších dokladů. U dražších tarifů postupně přibývají funkce jako pravidelné vystavování faktur, finanční plánování nebo párování s vícero účty či s platební bránou GoPay.

Taktéž u SuperFaktury si lze vybrat z vícero tarifů od 169 do 549 Kč měsíčně. Jejich nabídka je přitom velmi podobná jako u Fakturoidu. Výhodnější je SuperFaktura především v případě, že máš zájem o vedení skladových zásob. Tuto funkci Fakturoid neposkytuje.

Fakturační systém iDoklad se pohybuje od 133 do 413 Kč měsíčně. Za tuto částku dostaneš opět podobné služby jako v případě Fakturoidu nebo SuperFaktury, bonusem je však možnost zasílání elektronických podání jako kontrolního hlášení nebo daňového přiznání. Pokud se však v těchto oblastech příliš nevyznáš, bude lepší je nechat na odbornících.

Pokud tedy za fakturační systém nechceš platit a nevyžaduješ automatizaci a další pokročilé služby, bude pro Tebe mPOHODA dostačující. Pokud už máš však podnikání rozběhnuté a nechceš se každý měsíc zdržovat neustálým vyplňováním faktur a párováním plateb, případně často vystavuješ faktury v cizí měně, budeš si muset zvolit jeden ze zbývajících fakturačních systémů, a to v placené variantě.

Vzhledem k tomu, že jsou si velmi podobné cenami i parametry, měl by sis ujasnit, na kterém parametru Ti záleží nejvíce, případně si vybrat podle přehlednosti uživatelského rozhraní.

Všechny zmíněné fakturační systémy podporují export faktur do fakturačního systému POHODA. Pokud je Tvé účetnictví vedené v jiném systému, doporučuji si předem zjistit, zda do export do něj vybraný fakturační systém skutečně podporuje.

Autor článku: Lucia Dišeková
(http://nastejnelodi.cz/)