Stravné 2020
Jak je to tedy letos? Tuzemské denní stravné se pohybuje od 87 do 246 Kč v závislosti na délce trvání služební cesty:
Pokud však zaměstnavatel zajistí na pracovní cestě zaměstnanci jídlo, stravné bude nižší. Toto jídlo přitom může být součástí konference nebo může být zahrnuto do ceny za ubytování. Stravné se krátí za každé jídlo, které má povahu snídaně, oběda nebo večeře.
Pokud zaměstnanec obdrží zdarma jedno jídlo, stravné se krátí o 70 % u „služebky“ kratší 12 hodin, o 35 % u služebky trvající 12–18 hodin a o 25 % u služebky delší 18 hodin.
Pokud zaměstnanec během pracovní cesty, která trvá 5–12 hodin, dostane zadarmo dvě jídla, nárok na stravné zcela zaniká. To samé platí v případě, že zaměstnanec obdrží tři jídla na pracovní cestě, která trvá 12–18 hodin.
Vyšleš-li svého zaměstnance například na pracovní cestu, která trvá 15 hodin a během které nebude mít hrazenou žádnou stravu, náleží mu stravné ve výši 131–158 Kč. Samozřejmě mu můžeš vyplatit i vyšší částku, ale vzniklý rozdíl už musíš dodanit ve mzdě.
Cestovní náhrady 2020
Využije zaměstnanec ke služební jízdě vlastní automobil? Pak mu náleží také cestovní náhrada za použití vlastního automobilu, která se počítá jako součet základní náhrady a náhrady pohonných hmot.
Nově vyhláška odstranila problém s uplatněním náhrady za spotřebované pohonné hmoty u elektromobilů. Tato náhrada se vypočte na základě kombinované spotřeby uvedené v technickém průkazu (kWH/100 km). Vyhláška náhradu za jeden kWh stanovila na 4,80 Kč.
Příklad
Výpočet stravného a cestovného nejlépe pochopíš z praxe. Pojďme se proto podívat na příklad klasické služební cesty v rámci Česka.
Představme si zaměstnance, pana Nováka, který je vyslán na dvoudenní pracovní cestu do Brna. Na tuto cestu vyráží z místa pracoviště, které je v Ostravě, 6. 2. 2020 ve 13:00. K přesunu použije vlastní automobil se spotřebou 5,8 l/100 km, který jezdí na naftu. V Brně má pan Novák zaměstnavatelem hrazeno ubytování se snídaní. Do Ostravy se znovu vrací další den – 7. 2. 2020 v 19:00. Jaké náhrady panu Novákovi náleží?
Nejprve je nutné spočítat dobu pracovní cesty v první den. Ta vychází na 11 hodin. První den „služebky“ má tak pan Novák nárok na stravné ve výši 87–103 Kč. Počítejme s tím, že zaměstnavatel zvolí vrchní hranici a vyplatí zaměstnanci 103 Kč.
Druhý den trvala pracovní cesta pana Nováka 19 hodin. Zaměstnanec má tak nárok na stravné ve výši 206–246 Kč, přičemž konkrétní částka opět závisí na uvážení zaměstnavatele. V tomto dni má však pan Novák zaměstnavatelem uhrazenou snídani, takže se nárok na stravné krátí o 25 %. Opět budeme počítat s tím, že zaměstnavatel zvolil vrchní hranici stravného. Nárok na stravné za druhý den tak činí 184,5 Kč.
Kromě toho má pan Novák samozřejmě nárok na náhradu cestovních výdajů za použití vlastního automobilu, která se počítá podle počtu projetých kilometrů. Tu vypočteme takto (počítáme s tím, že trasa Ostrava–Brno je 340 km dlouhá):
Panu Novákovi tedy náleží 2 055 Kč jako náhrada za použití vlastního auta, 103 Kč jako stravné za první den služební cesty a 184,5 Kč jako stravné za druhý den služební cesty.
Dohromady to je 2 342 Kč.
Trošku složitější to je v případě, kdy zaměstnanec cestuje do zahraničí nebo využívá jiné dopravní prostředky. Napiš nám, rádi Ti s tím poradíme.
Nejnovější komentáře