Náklady na zaměstnance patří v mnoha byznysech k významným nákladovým položkám, na které se upírá velká pozornost v ekonomicky nepříznivých dobách. Často se nás klienti ptají, co s tím.



Kolik zaměstnanci stojí?
Nejprve si nalijme čistého vína a podívejme se, kolik nás zaměstnanci vlastně stojí.

Pokud „někomu dám“ 20 tisíc Kč hrubého měsíčně, „stojí“ mě tento člověk za normálních okolností necelých 27 tisíc Kč. Předpokládejme, že od státu nedostanu nic – žádný příspěvek.

ANTIVIRUS B
Nyní mám jako zaměstnavatel možnost z důvodu poklesu poptávky poslat zaměstnance „na překážky“ a snížit mu mzdu na 60 % původní mzdy (pokud dohoda s odbory nepředpokládá něco jiného). V tom případě zaměstnanec dostane jen 12 tisíc Kč hrubého, náklad zaměstnavatele bude činit něco málo přes 16 tisíc Kč a stát přispěje 9 634 Kč. Takový člověk pak zaměstnavatele stojí „jen“ 6 422 Kč měsíčně.

Můj zaměstnanec je v tomto případě doma a nic pro mě vlastně nedělá. Když navíc čerpá dovolenou, dostává plnou náhradu (ne jen 60 % mzdy) a na to už mi stát nepřispěje.

ANTIVIRUS C
Od června do srpna 2020 mají menší firmy (do 50 zaměstnanců) možnost podpory prostřednictvím programu ANTIVIRUS C, který de facto pouze odpouští sociální pojištění za zaměstnavatele. Výhodou v tomto případě (oproti programu ANTIVIRUS B) je, že zaměstnanci normálně chodí do práce, dostávají „svých“ 20 tisíc Kč hrubého, ale zaměstnavatele už stojí „jen“ 21 800 Kč měsíčně.

Na tuto podporu však dosáhnou pouze ti zaměstnavatelé, kteří mají méně než 50 zaměstnanců, nesníží počet lidí oproti březnu 2020 o více než 10 % a nesníží mzdové prostředky oproti březnu 2020 o více než 10 %.

Pokud na tom tedy nejsi dobře a domluvil sis už se všemi zaměstnanci snížení mezd třeba o 20 %, tak už na Tebe stát „kašle“.

Jaké jsou další alternativy?

Zaměstnanci můžeš dát výpověď pro nadbytečnost. V tom případě od státu jako zaměstnavatel ale nedostaneš ani korunu a zaměstnance si musíš „podržet“ dva měsíce v průběhu výpovědní lhůty, a ještě mu dát odstupné. Pokud u Tebe pracoval například necelé dva roky, tak má nárok na dvojnásobek mzdy jako odstupné. Toto řešení je tedy docela drahé (obzvláště v porovnání s náklady při využití programu ANTIVIRUS B) a měl bys k němu přistupovat tehdy, pokud nevidíš „světlo na konci tunelu“ dlouhodobě. Třeba čekáš, že ani na podzim nebude ekonomická situace lepší.

Další možností je samozřejmě dohoda se zaměstnanci – ať už na snížení mezd, nebo na ukončení pracovního poměru. Dohoda je vždy lepší než jednostranné kroky.

 

Držíme Ti v této nelehké době palce. Snad nám všem přinese více příležitostí, než škody, které je schopna napáchat.

 

Autorka článku: Martin Tyšer
(http://nastejnelodi.cz/)