Jsi živnostník? Možná Tě zajímá, jaká výše příjmů je pro Tebe důležitá nebo od jaké výše začínáš platit daně a odvody. Prozradíme Ti, jaké milníky si hlídat a kolik procent si odkládat z každé vydělané koruny.



Asi nejčastější otázkou, kterou dostáváme od živnostníků, je tato: Kolik zaplatím na dani, sociálním a zdravotním pojištění při mém obratu?

Výši daně, sociálního a zdravotního pojištění ovlivňují tři věci:

  • příjmy, které jsi v daném roce dostal buď na účet, nebo hotově,
  • typ činnosti
  • a pokud uvažujeme o platbě daní a odvodů jako o „doplatcích“ za daný rok, tak také zálohy na sociální a zdravotní pojištění, které má povinnost až na určité výjimky odvádět každý, kdo podniká.

V roce 2019 pro hlavní činnost platí tyto minimální výše záloh:

  • 2 388 Kč měsíčně na sociální pojištění,
  • 2 208 Kč měsíčně na zdravotní pojištění.

Pokud podnikáš na vedlejší činnost, vypočítávají se zálohy ze zisku dosaženého v předchozím období, nebo se neplatí vůbec, pokud hrubý zisk za předchozí období nepřekročí určitou hranici – pro rok 2019 je to 78 476 Kč.

Můžeš se podívat na jednoduchou tabulku, která uvádí roční odvody při různých obratech. Uvažujeme při tom živnostníka na hlavní činnosti, který nemá žádnou jinou činnost, není plátcem DPH a jeho výdajový paušál je 60 %:

V posledním a předposledním řádku si můžeš všimnout, kolik zaplatíš navíc na odvodech oproti minulé výši příjmů, tedy sloupci vlevo.

Při příjmech do 420 000 Kč ročně neplatíš žádné daně ani nedoplácíš zdravotní pojištění, pokud poctivě platíš zálohy v minimální výši. Odvody za zdravotní pojištění se zvyšují při přesažení 990 000 Kč ročně. Při nejvyšší možné úrovni příjmů činí dodatečné zdanění 14,5 %, pokud neuvažujeme takzvanou solidární daň.

Autor článku: Dana Poláčková
(http://nastejnelodi.cz/)