Kvůli pandemii stát na půl roku odpustil povinné placení minimálních záloh všem OSVČ. Teď je ale potřeba si trvalé příkazy obnovit. Od září je totiž opět nutné pravidelně odvádět minimální zálohy.


V září 2020 znovu začíná platit povinnost OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) platit minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Jsou dvě možnosti:

  1. Už v březnu jsi neposlal zálohu na zdravotní a sociální pojištění. V tom případě Tvé „období úlevy“ končí se srpnem a od září už máš znovu povinnost zálohy platit.
  2. V březnu jsi ještě zaplatil zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V tom případě se Ti „období úlevy“ ještě o měsíc prodlužuje a zálohy musíš platit až od října.

Stát odpuštění povinných záloh na zdravotní a sociální pojištění odsouhlasil v době vrcholu koronavirové pandemie na konci března. Úleva trvala půl roku, od března do srpna 2020. Toto odpuštění vyplývalo přímo ze zákona, bylo tedy uplatňováno automaticky a pro všechny OSVČ.

Zároveň stát za tuto dobu odpustil platby na pojištění až do výše právě minimálních měsíčních záloh. Ty jsou při hlavní činnosti 2 352 Kč na zdravotní pojištění a 2 544 Kč na sociální pojištění. Za půl roku tak podnikatelé mohou ušetřit skoro 30 000 Kč.

OSVČ však při podání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2020 mohou zjistit, že se dostaly nad úroveň minimálních záloh. V tom případě budou doplácet jen rozdíl mezi minimálními a skutečnými platbami, a to až v první polovině roku 2021.

No a pokud si náhodou někdo trvalé příkazy na placení záloh zdravotního a sociálního pojištění nevypnul, nemusí se strachovat, že celou dobu platil zbytečně moc. Pokud mu při ročním vyúčtování za rok 2020 vyjde přeplatek, ČSSZ a zdravotní pojišťovny mu ho vrátí.
Autor článku: Kateřina Davidová
(http://nastejnelodi.cz/)