Mnoho firem, zejména těch využívajících internetu, používá na svém webu například Mailchimp, prostřednictvím kterého pak rozesílají své newslettery. V takovémto případě či i v případě e-shopu  je nutné oznámit jako správce osobních údajů tuto skutečnost podle § 16 zákona č. 101/2000 Sb. (Zákon o ochraně osobních údajů).

Každé takovéto zpracování osobních údajů a jejich využívání musí být oznámeno, a to nejlépe elektronicky, podle zákona o ochraně osobních údajů. Zde nalezneš odkaz na velmi jednoduchý formulář, prostřednictvím kterého je možné elektronicky během několika minut a zcela zdarma tuto zákonnou povinnost splnit:

Odkaz na registrační formulář.

Co Ti hrozí, když se nezaregistruješ?

Neplnění zákonné povinnosti registrace, resp. porušení zákonné povinnosti zpracování osobních údajů je přestupkem. Tyto přestupky mohou být sankcionovány až do výše 1.000.000 Kč.

Na stránkách www.uoou.cz nalezneš také další informace, týkající se například oznamovací povinnosti podnikatele, který provozuje například kamerový systém. Mnoho firem si není vědoma povinností stanovených zákonem ve vztahu k osobním údajům a vystavuje se tak riziku relativně vysokých pokut. Doporučujeme tyto povinnosti nepodceňovat a v případě dotazů je možné kontaktovat nás nebo přímo Úřad pro ochranu osobních údajů.

 

Autor článku: Tomáš Buchwaldek
(http://nastejnelodi.cz/)