3 jednoduché kroky, které Ti dokáží ušetřit kupu peněz.
Mám si koupit nové auto ještě před Vánoci nebo až na jaře? Měl bych to vyfakturovat ještě letos nebo až příští rok? Jak velké příjmy ještě můžu mít, abych nemusel doplácet sociální a zdravotní pojištění? Tak tyto otázky si klade řada podnikatelů s blížícím se koncem roku stále častěji.
V následujících jednoduchých krocích si ukážeme, jak na dani nezaplatit více než musíš a jak hlavně předejít situaci, kdy v lednu zjistíš, že „jsi nemyslel“, a proto „zaplatíš“. Buď finančně gramotným podnikatelem a nepodceňuj následující 3 kroky.
Krok 1: Zjisti, zda účetní má všechny podklady pro uzavření účetnictví, kdyby dnes byl konec roku.
Je důležité odsouhlasit s účetním, že všechny podklady pro zjištění požadovaných údajů jsou již předány. Nepředal jsi všechny doklady účetnímu? Tak v tom případě nemůžeš čekat, že od účetního dostaneš relevantní informace, ať je ten účetní sebelepší. Platí totiž „shit in = shit out“. Pokud jsi živnostník, pak opravdu záleží na tom, že výpisy z banky jsou již předány. Faktury vydané nestačí, neboť základ daně se počítá podle příjmů a ne podle fakturace.
V s. r. o. je také například důležité pro zjištění základu daně, zda příští rok proběhnou nějaké platby třeba za služby poskytnuté už tento rok (třeba nájemné placené pozadu).
Krok 2: Požádej svého účetního o ekonomický model do konce roku (ať Ti vypočítá daňovou povinnost a povinnost SP a ZP, kdyby minulý kvartál byl poslední v roce).
Rovněž požádej o sdělení způsobu výpočtu základu daně (tj. podle skutečných nákladů nebo paušálem). Platíš minimální sociální a zdravotní pojištění? Pak Ti správný účetní sdělí i částku příjmů, které můžeš do konce roku mít, aniž bys musel na SP či ZP cokoliv doplácet.
Krok 3: Promysli kroky k optimalizaci.
Pokud uplatňuješ výdaje „paušálem“, tak může být zajímavou informací to, kolik by činila Tvá daňová povinnost (či povinnost SP a ZP), pokud bys uplatňoval výdaje reálně. Pokud je rozdíl vysoký, nevyplatí se (nebo to bude náročnější) dostat se na nižší částku daňové povinnosti. Pokud je rozdíl nepatrný, pak si daňovou povinnost a odvody mohu snížit například pořízením auta (a třeba i uplatněním měsíčního paušálu na auto), investicí do strojů či zařízení nebo přijetím nových zaměstnanců.
Dobrý účetní Ti v otázkách daňové optimalizace rád poradí. Z naší praxe doporučujeme vytvářet během roku průběžné reporty, takže podnikatel přesně ví, na čem aktuálně je.
Hlavně se do výše popsaných kroků pust. A to nejlépe hned 🙂
Nejnovější komentáře